Taryfy prądu dla firm – którą z nich wybrać?

Nieodpowiednio dobrana taryfa to obok nieefektywnego działania maszyn, czy generowania dużych ilości mocy biernej, jedna z najczęstszych przyczyn zbyt wysokich rachunków za energię elektryczną w przedsiębiorstwach. Dowiedz się, jakie są taryfy prądu dla firm oraz czym kierować się przy ich wyborze. 

Rodzaje taryf prądu dla firm

Wyróżniamy trzy grupy taryfowe dla firm, które różnią się poziomem napięcia sieci elektroenergetycznej:  

Do grup taryfowych należy także taryfa G, czyli taryfa prądu dla domu, z której korzystają przede wszystkim klienci indywidualni prowadzący gospodarstwa domowe. Taryfa G w odróżnieniu od pozostałych taryf jest niezależna od poziomu napięcia zasilania.

Odczytywanie oznaczeń taryf elektrycznych

taryfy-pradu-dla-firm

Taryfy elektryczne zapisywane są skrótami, których: 

Grupa taryfowa A

Grupa taryfowa B

Grupa taryfowa C

Jak wybrać taryfę prądu dla firmy?

Znalezienie najkorzystniejszej taryfy prądu dla firm wymaga przeanalizowania dotychczasowego zużycia energii elektrycznej z uwzględnieniem dni oraz godzin, w których to zużycie jest największe. W przeprowadzeniu takiej analizy pomoże system do zarządzania energią SAFESYS.Pomiary, który umożliwia ciągły monitoring zużycia prądu w czasie rzeczywistym.

Dopiero, gdy znamy dokładny rozkład zużycia energii w przedsiębiorstwie, przechodzimy do wybierania taryfy. Pierwszym krokiem jest dopasowanie grupy taryfowej do prowadzonej przez nas działalności. Następnie dopasowujemy liczbę stref taryfowych do potrzeb przedsiębiorstwa, tak aby w okresach, w których zużycie prądu jest największe, obowiązywała niższa stawka za energię.

Odpowiednie dobranie taryfy prądu może pomóc obniżyć rachunki za prąd nawet o 30%. Jednak to nie jedyny sposób na zmniejszenie wysokości rachunków za energię w firmach, z poprzedniego artykułu dowiesz się, co jeszcze możesz zrobić, aby płacić mniej za prąd.

Jesteś zainteresowany wdrożeniem?