Taryfy energii elektrycznej – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej to pierwszy krok do tego, aby rachunki za prąd Twoim domu lub przedsiębiorstwie byłyby jak najniższe. Aby tego dokonaćkonieczne jest przeanalizowanie dotychczasowego zużycia prądupoznanie charakterystyki poszczególnych taryoraz ich oznaczeń. 

Czym są taryfy energii elektrycznej?

Taryfa energii elektrycznej to plan cenowy, który określa, ile odbiorca energii zapłaci za każdą kilowatogodzinę (kWh) zużytego prądu. Wysokości stawek za energię różnią się między sobą w zależności od godzin zużywania prądu, segmentu odbiorców, do którego należymy, a także wyboru sprzedawcy energii.

Każda z taryf energetycznych przynależy do jednej z grup taryfowych, które dedykowane są określonym odbiorcom — zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom różnej wielkości.

Rodzaje grup taryfowych

W Polsce istnieją cztery grupy taryfowe, które różnią się segmentem odbiorców oraz poziomem napięcia sieci, z której energia jest dostarczana użytkownikom.

Jak odczytywać oznaczenia taryf?

Oznaczenia taryf składają się z 3-4 znaków, np. C12a lub G11. Ich znajomość pomoże Tobie wybrać taryfę, która będzie jak najbardziej optymalna dla Twojego domu lub przedsiębiorstwa. 

photo-1483678777699-a2340573e155

Opis oznaczenia przykładowej taryfy

Taryfy prądu dla domu

Taryfa prądu dla firm

Wśród taryf energii elektrycznej dostępnych dla przedsiębiorstw mamy do wyboru trzy grupy taryfowe – A, B i C. Każda z grup dedykowana jest innemu odbiorcy oraz charakteryzuje się określonym poziomem napięcia sieci. 

Dla największych przedsiębiorstw korzystających z sieci wysokiego napięcia, przeznaczona jest grupa A, która obejmuje taryfy A21, A22 oraz A23. Duże firmy, które podpięte są do sieci średniego napięcia, korzystają z taryf B11, B12, B21, B22, B23 lub B24. Natomiast gospodarstwa rolne, a także małe i średnie firmy zasilane z sieci niskiego napięcia wybierają taryfy z grupy C, a więc C11, C12a, C12b, C21, C22a lub C22b. 

Więcej na temat charakterystyki poszczególnych taryf oraz tego, jak wybrać taryfę dla firmy, przeczytasz w artykule Taryfy prądu dla firm – którą z nich wybrać?”. 

Jak zmienić taryfę prądu?

Zmiana taryfy prądu u większości sprzedawców energii możliwa jest tylko raz w roku. W tym celu wystarczy skontaktować się ze swoim dostawcą i podpisać aneks do istniejącej już umowy lub zawrzeć nową. Warto także wiedzieć o tym, że w zależności od tego, jaką taryfę wybierzesz możliwe, że konieczna będzie wymiana licznika energiiNa przykład, gdy zechcesz przejść z taryfy jednostrefowej na dwustrefową.  

Jesteś zainteresowany wdrożeniem?