Czym jest kompensacja mocy biernej?

Od 2022 roku ceny prądu mają wzrosnąć o około 10-15%[1]. Dla zdecydowanej większości firm koszty energii elektrycznej stanowią dużą część kosztów prowadzenia działalności, zwłaszcza w obliczu rosnących cen. Aby zoptymalizować wydatki ponoszone z tego tytułu, warto zainteresować się kompensacją mocy biernej. Okazuje się bowiem, że koszty mocy biernej mogą stanowić dużą część rachunku za prąd, a przy zastosowaniu kompensacji – ulegają one zmniejszeniu.

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prad-drozszy-w-przyszlym-roku-nawet-o-15-proc-8173033.html

Dlaczego kompensacja mocy biernej jest aż tak ważna? I jakie są kluczowe korzyści, które odniesie Twoja firma z zastosowania tej strategii?

Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje energii?

Wyróżnia się trzy rodzaje energii: czynną, bierną oraz pozorną. Energia czynna jest pobierana przez różnego rodzaju urządzenia elektryczne. To właśnie ta energia zamieniana jest na pracę oraz ciepło strat. Jest to tzw. praca użytkowa. Ale oprócz tego, urządzenia pobierają również energię bierną. Przepływa ona pomiędzy źródłem energii a odbiornikiem i jest niezbędna do tego, aby sprzęty działały prawidłowo. Oprócz tych dwóch rodzajów energii istnieje jeszcze trzeci, czyli energia pozorna, która stanowi geometryczną sumę energii czynnej oraz biernej.

Czym jest moc bierna?

Moc bierna, jak już wspominaliśmy, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzeń, ale generuje dodatkowe koszty. Nie jest to problem tylko dużych przedsiębiorstw, lecz również mniejszych firm. W przypadku gdy utrzymujemy współczynnik mocy biernej na poziomie 0,2-0,4 tg φ (wartości te zależą od dostawcy energii), wówczas nie ponosimy dodatkowych opłat. Przekroczenie tej wartości skutkuje wyższymi rachunkami.

 

Co więcej, do przekroczenia współczynnika mocy biernej określonego przez dostawcę energii wcale nie trzeba wiele – źródłem energii biernej może być chociażby oświetlenie, wentylacja lub silniki. Instalując urządzenia kompensujące moc bierną (takie jak generatory, baterie, kondensatory oraz tzw. dławiki filtracyjne oraz kompensacyjne), Twoja firma oszczędza na rachunkach.

czym-jest-moc-bierna

Kompensowanie mocy biernej – po co?

Urządzenia kompensacyjne zapewniają przede wszystkim regulację mocy. Dzięki temu niwelowane są straty cieplne i energia się nie marnuje. Dostawcy energii elektrycznej zarabiają, ponieważ z założenia dostarczają energię czynną przy jak najmniejszych stratach. To właśnie z tego względu naliczane są opłaty w przypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości mocy biernej.

Urządzenia kompensacyjne wpływają na proces eksploatacji urządzeń. Stosując kompensację energii biernej, sprawiamy, że urządzenia się tak szybko nie zużywają, wydłuża się żywotność systemów zasilających oraz kabli.

Kompensowanie mocy biernej jest sposobem na racjonalne zarządzanie energią elektryczną. W przypadku zbyt dużego przepływu mocy biernej konieczne jest instalowanie dodatkowych urządzeń, których zadaniem jest m.in. zwiększenie straty energii czynnej[2]. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z ofertą urządzeń kompensacyjnych i wybrać takie, które będzie najlepiej odpowiadało potrzebom firmy.

[2] https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/kompensacja-mocy-biernej

kompensacja-mocy-biernej
moc-bierna

Kompensowanie mocy biernej w firmie – korzyści

Oczywiście największą zaletą kompensacji mocy biernej jest obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dla wielu przedsiębiorców rachunki za energię elektryczną stanowią ogromną część kosztów firmy, a wzrastające ceny nie ułatwiają prowadzenia biznesu.

Wybierając odpowiednie urządzenie służące kompensowaniu mocy biernej, możliwe stanie się zoptymalizowanie kosztów ponoszonych na energię elektryczną. Ponadto, przedsiębiorca będzie miał możliwość zredukowania ponadnormatywnego poboru energii biernej. Ważną zaletą kompensacji mocy biernej jest stabilizacja pracy systemu elektroenergetycznego – odpowiednio dobrane urządzenia kompensacyjne wpływają bowiem na żywotność kabli. Co więcej, proces kompensacji mocy biernej prowadzi do mniejszego ryzyka awarii.

Przyjmuje się, że wydatki poniesione na zakup i montaż urządzeń kompensacyjnych zwracają się w okresie od 6 do 24 miesięcy[3].

Opłaty naliczane z tytułu mocy biernej mogą stanowić nawet 30% kwoty rachunku za energię elektryczną. W przypadku skorzystania z urządzeń kompensacyjnych koszty te ulegają znacznemu zmniejszeniu. Odpowiednio dobrane urządzenia kompensacyjne pozwalają na redukcję kosztów do poziomu 3-7%, co stanowi ogromną różnicę, zwłaszcza dla dużych przedsiębiorców, opłacających co miesiąc kilkudziesięciotysięczne rachunki.

Decydując się na skorzystanie z kompensacji mocy biernej, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać urządzenie kompensacyjne. Prawidłowo dobrany sprzęt zapewni bezawaryjne działanie oraz oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

[3] https://www.tauron.pl/dla-firm/urzadzenia/kompensacja-mocy-biernej

Jesteś zainteresowany wdrożeniem?